dramanorth-high-school-083north-high-school-087boys-bb-sophwrestlingcheer2boys-bb-freshimg_2245dance20130928_212001boys-bb-varsitybaseball-state15pltw_school_slideshow_imagefull-squadcheergirls-bb-fresh-sophboys-swimminggirls-bb-varsity
  • North High School
    Principal: Jay Chelf
    626 West 53rd Street
    Davenport, IA 52806
    Phone: (563) 388-9880
    Fax: (563) 388-9456
  • Staff

    Administration
    Email Contact Role
    Chelf, Jay Principal
    Bosco, Cathy Associate Principal
    Flynn, Jon Associate Principal
    Shovlain, Dave Activities Director
    Office Staff
    Email Contact Department
    Hamerlinck, Teri Accounting
    Huch, Deb Guidance
    Ormsby, June Attendance
    Peterson, Carolyn Activities
    Tracy, Denise Main Office
    Walton, Linda Main Office
    Teachers
    Email Contact Department
    Anthony, Kay Guidance Counselor
    Arp, Leah Special Education
    Baker, Amy PE
    Blanchard, Melissa World Languages
    Brooks, Josh Math
    Buckley, Shannon Lead Teacher/Math
    Cheesman, Karen Special Education
    Christian, Betty Language Arts
    Christensen, Ryan Language Arts
    Conner, Jake Industrial Technology
    Crandall, Jim Math
    Crecelius, Amanda Special Education
    Dailey, John I-JAG
    Darland, Doug Science
    Dierikx, Guy Physical Education
    Dietz, Jeff Business
    Evans, Julia FCS
    Figg, Lynn Industrial Technology
    Figgs, LaVill Business
    Fisher, Jon Language Arts
    Foley-Sharp, Kim IMC- Teacher Librarian
    Forari, Melissa Physical Education
    Foslien, Kathy Special Education
    Gipson, Bob Science
    Gray, Connie Special Education
    Gunn, Kevin Art
    Hall, Chris Social Studies
    Heintz, Beverly Language Arts
    Hendriks, Darcy Vocal Music
    Heneghan, Marissa Language Arts
    Holle, Tyler Physical Education
    Huizenga, Sandra Language Arts
    Hunter, Sam Math
    Josund, William Social Studies
    Keibler, Conrad Guidance Counselor
    Knapper, Ron Lead Teacher/Math
    Kierblewski, Guenter German
    Kremer, Rebecca Music Appreciation
    LaCorte, Leslie Language Arts
    Lewis, Dave Science
    Livingston, Greg ROTC
    Long, Tyson Special Education
    Lucas, Katie Physical Education
    Lyons, Adam Special Education
    Manders, Jeff Business
    Marshall, Mike TAG
    McAleer, Joanne Special Education
    McCreery, Kyle Social Studies
    McCreery, Laura Science
    McFarland, Julie Language Arts
    McNeil, Darwin ROTC
    Mickelson, Mike Math
    Molyneux, Esther English
    Newman, Allison Social Studies
    O’Brien, Michele Art
    Ottesen, Michele Orchestra
    Patzner, Chad Math
    Paulson, Phillip Science
    Peekenschneider Student Built Home
    Pillard, Jake Social Studies
    Pitts, Kayla Special Education
    Price, Kathlynn Math
    Riewerts, Ryan Vocal Music
    Rowland, Desiree Science
    Sarvestaney, Lisa Science
    Schaeffer, Ashley Mentor/World Languages
    Schaeffer, Dave Lead Teacher/Art
    Schellenberg, Patricia Special Education
    Schlue, Leslie Special Education
    Schmid, Stephanie  Math
    Slothower, Doug Social Studies
    Stirling, Kaci Band
    TeBrake, Becky Language Arts
    Terronez, Tony Physical Education
    Tupper, Jodi Special Education
    Schlue, Leslie Special Education
    VanHulle, Mike Mentor/World Languages
    Wallace, Tina World Languages
    Paulson, Phil Science
    Wine, Amy Guidance Counselor
    Woods, Carmen Mentor/Math
    Ziesmer, Dan Industrial Technology
    Support Staff
    Email Contact Role
    Artis, Cliff Para-Educator
    Beadle, Mary Ann Para-Educator
    Brody, Lenny Custodian
    Cassatt, Viola Para-Educator
    Cole, Pam Para-Educator
    Crosley, Lisa Para-Educator
    Fleming, Melanie Para-Educator
    Green, Donna Cafeteria
    Goetsch, Cherrie Para-Educator
    Goetzke, Sandy Para-Educator
    Gonzalez, Ruben Para-Educator
    Harper, Justin Para-Educator
    Hedgecock, Paul Custodian
    Hrudka-Mason, Pam Para-Educator
    Jensen, Denise Custodian
    Kingsley, Kim Para-Educator
    Leonard, Craig Head Custodian
    Martin, Lee Security
    Matzen, Tim Para-Educator
    Maxwell, Charles Para-Educator
    McDevitt, Kelly Para-Educator
    McDowell, Andrea Para-Educator
    McKune, Dianna Para-Educator
    Miller-Powers, Cindy Custodian
    Moore, Ruben Security
    Mosher, Al Custodian
    Nesbit, Lorenzo Custodian
    Sadd, Debbie Para-Educator
    Stewart, Lagina Custodian
    Utterback, Kristi Cafeteria
    Watts, Bonnie Para-Educator
    Wolf, Jessica Para-Educator
    Woolridge, Jessica Athletic Trainer
    Yates, Andrea Custodian
    Specialized Support Staff
    Email Contact Role
    Riley-Quinn, Kim Social Worker
    Matheis, Linda AEA Consultant
    Kramer, Keri Juvenile Court Liason