1606 Brady St.
Davenport, IA
563-336-5000

West High School


NamePositionEmail
Achs, Jack Social Studies Teacher
Anderson, Nicholas Language Arts Teacher
Andrews, Andrea Science Teacher
Armetta, Jonell Math Teacher
Arnold, John Science Teacher
Arnone, Vincent Para Educator
Baker, Michael Special Education Teacher
Baker, Teiah Para Educator
Baldry, Steve Social Studies Teacher
Baldwin, Eric Special Education Teacher
Barber, Wanda Special Education Teacher
Barnard, Deanna FNS Cashier
Barnhart, Marcella Para Educator
Barr, Jessica World Language Teacher
Becerra, Maria Para Educator
Bell, Stephanie Professional Secretary 12 Months
Belz, Eugene Physical Education Teacher
Betsworth, Mary Special Education Teacher
Blocker, Lori Language Arts Teacher
Bohannan, Karry FNS Cook
Bohart, Amanda Special Education Teacher
Bowe, Yvette Special Education Teacher
Bowen, Natalie Para Educator
Bowman, Crystal FNS Worker
Broadie, Christopher Para Educator
Brosius, John Business Teacher
Brown, Benwood Para Educator
Burgess, Carl Para Educator
Burns, Megan Special Education Teacher
Carr, Matthew Campus Supervisor
Carter, Regina FNS Worker
Casillas, Sharon Student Support Liaison: Gear Up
Castelluccio, Elizabeth K World Language Teacher
Cervantes, Karen Math Teacher
Chester, Laura Science Teacher
Choate, Katherine Language Arts Teacher
Christensen, Michelle Special Education Teacher
Christiansen, Michael Custodian
Clark, Patricia Head Custodian
Coon, Linda FNS Worker
Coons, Carrie Para Educator
Cooper, Krista Special Education Teacher
Cousins, Aaron Social Studies Teacher
Coyne-Logan, Christine Social Studies Teacher
Crane, Michael Physical Education Teacher
Cross, Kimberly Special Education Teacher
Curtis, Elizabeth Counselor
Daily, Kathryn FNS Worker
David, Brian W Family/Consumer Sci Teacher
Davis Jr, Anthony Para Educator
DeGeeter, Ryan Math Teacher
Drapeaux, Laken Para Educator
Duquette, Lori Language Arts Teacher
Duquette, Peter Math Teacher
Easley, Carlene Instrumental Music Teacher
Eldredge, Jerrilea FNS Worker
Evans, Nelissa Special Education Teacher
Flaherty, Joseph Social Studies Teacher
Fox, Kyle Physical Education Teacher
Franzenburg, Jason Industrial Technology Teacher
Freemole, Timothy Para Educator
Gann, Todd World Language Teacher
Ganzer, Jed Special Education Teacher
Garnica, Tonya Professional Secretary 10.5 Months
Geerts, Randy Industrial Technology Teacher
George, Tammy FNS Worker
Gill, Robert Physical Education Teacher
Gisel, Colin Business Teacher
Gonzalez, Maria (Mary) Para Educator
Gosse, Lindsey Math Teacher
Graap, Karen Cashier
Graap, Ryan Industrial Technology Teacher
Guerin, Jason Special Education Teacher
Haas, Nicole Professional Secretary 10.5 Months
Haferbier, Mitchell Science Teacher
Hagen, Lisa Para Educator
Hale, Aubrey FNS Worker
Hall, Deborah Language Arts Teacher
Hansen, Alissa Language Arts Teacher
Hansen, Jill Work Experience Liaison
Hansen, Stephanie World Language Teacher
Harris, Andrew Brodie Police Liaison
Hassig, Matthew Associate Principal
Hatfield, Drew Custodian
Hawkinson, Audra Math / Science Teacher
Hayslett, Letrond Para Educator
Heller, Guy Associate Principal
Hensel, Jason Science Teacher
Hermiston, Jeffery Social Studies Teacher
Hernandez, Joshua Custodian
Hernandez, Ramiro Campus Supervisor
Hildebrant, Tina Professional Secretary 10.5 Months
Hill Jr, Lucious Custodian
Hill, Emily Special Education Teacher
Holeman, Donna Food Service Manager Three
Hosch, Michelle Family & Consumer Science Teacher
Houston, Elizabeth Para Educator
Howell, Brittany Special Education Teacher
Huffstutler, Kimberly Attendance Coach
Iavarone, Stephanie Counselor
Irwin, Michelle FNS Worker
Jansen, Diana FNS Worker
Jensen, Amy Science Teacher
Johnson, Ethan Math Teacher
Jones, Trisha Counselor
Jordon, Ashley Math Teacher
Jutting, Joan School Nurse
Kealey, John Social Studies Teacher
Kintigh, David Language Arts Teacher
Kizer, Jennifer Media Specialist
Klimek, Lauren Math Teacher
Klingaman, Jeremy Custodian
Knuth, Brian Special Education Teacher
Kocinksi, Matthew Business Teacher
Kohl, Craig World Language Teacher
Kriner, Cassadi Para Educator
Kroening, Jane Language Arts Teacher
Lamaack, Dakota Physical Education Teacher
Lee, Kimberly Prof Secretary II 12 Months
Lehn, Andrew Art Teacher
Lietz, Renne Science Teacher
Lightner, Bryce Industrial Arts Teacher
Lines, Jennifer Professional Secretary 12 Months
Long, Eric Special Education Teacher
Long, Ian Custodian
Loucks, Amanda Language Arts / Social Studies Teacher
Magiera, Mandi FNS Cashier
Martens, Michelle Special Education Teacher
Massey, Alicia Para Educator
Massey, Doyle Math Teacher
Mathews, David Special Education Teacher
McCloud, Ian Science Teacher
McEleney, Edward Special Education Teacher
McFate, Kelleen Family & Consumer Science Teacher
Meeker, Neal Art Teacher
Miller, Carol Para Educator
Miller, Patti Para Educator
Moen, Cindy FNS Cook
Mosher, Jenna Para Educator
Mouchka, Jessica Math Teacher
Munoz, Mirtha Para Educator
Murphy, Amy Counselor
Murphy, Christine Food Service Manager One
Neal, Shannon Juvenile Court Liaison
Neumann, Marian Special Education Teacher
Nimke, Debra Special Education Teacher
Norton, Christine Professional Secretary 12 Months
O’Hare-Marker, Jennifer School Social Worker
Oates, Maggie Instrumental Music Teacher
Olson, Lisa FNS Worker
Pagett, Adam Associate Principal
Parkhurst, Lisa Para Educator
Paulson, Griffin Physical Education Teacher
Paustian, Zachary Special Education Teacher
Payne, Kelly FNS Cashier
Pearce, Michelle Math Teacher
Perez, Dianna Language Arts Teacher
Peters, Justin Physical Education Teacher
Petersen, Kevin Athletic Director
Ratermann, Marsha Para Educator
Ray, Amanda Language Arts Teacher
Reis, Michael Lead Custodian
Rietz, Maggie Language Arts Teacher
Rios, Gregory Special Education Teacher
Robinson, David Para Educator
Romaniello, Jessica ESL Teacher
Rommel, Tara Special Education Teacher
Roseman-Burton, Tammy World Language Teacher
Ross, Demetrius Para Educator
Rostenbach, Lisa Professional Secretary 12 Months
Rothan, Mary Special Education Teacher
Rudminat, Anna FNS Cashier
Russell, Amy Para Educator
Russell, Jason Custodian
Sade, Mark Art Teacher
Sammon, Melissa Para Educator
Schaeffer, Ashley World Language Teacher
Schlapkohl, Linda School Nurse
Schlichting, Christopher Language Arts Teacher
Schlichting, Mark Business Teacher
Schroeder Arp, Vicky Para Edcuator
Schroeder, Kelly Math Teacher
Schroeder, Rita Para Educator
Schumacher, Cindy FNS Worker
Scott, Carie FNS Head Cook
Scott, Matthew Custodian
Searle, Katherine Language Arts Teacher
Sheehey, Patricia Language Arts Teacher
Shelman, James Special Education Teacher
Skibbe, Nancy FNS Worker
Smith, Gregory Industrial Technology Teacher
Snicker, Sara Math Teacher
Sodawasser, Judy Professional Secretary 10.5 Months
Soedt, Erin Counselor
Spah, Kim FNS Cook
Staber, Angela Language Arts Teacher
Stage, Dustin Central Heating Plant
Stangherlin, Myriam Esl Teacher
Stinson, Jenna Para Educator
Strickland, Jordan Para Educator
Swords, Arafel Special Education Teacher
Swords, Clarence (Jay) Talented & Gifted Teacher
Tangen, Meredith Business Teacher
Terrell, Ricky Campus Supervisor
Tucker, Catherine Ann Science Teacher
Van Fossen, Clinton Science Teacher
Verdon, Lisa Special Education Teacher
Wallace, Melissa Social Studies Teacher
Walsh, Laura Rae Cook In Charge
Weaver, Laura Math Teacher
Wells, Michael Math Teacher
Welvaert, Amber Special Education Teacher
Westphal, James Industrial Technology Teacher
Wheeler, Jennifer Diversion Coach
Whittemore, Joseph Special Education Teacher
Wilhite, Nichole Cashier
Williams, Austin Para Educator
Williams, Cory Principal
Williams, Rowana Custodian
Wolf, Chad Art Teacher
Wright, Bonnie FNS Worker
Wright, Johnny Custodian
Yoder, Brandon Science Teacher
Zimmerman, Jodi Social Studies Teacher
Zinn, Andrew Industrial Technology Teacher