1606 Brady St.
Davenport, IA
563-336-5000

North High School


NamePositionEmail
Addy, Debbie FNS Worker
Argo, Thomas Physical Education Teacher
Arp, Leah Special Education Teacher
Artis, Clifford Para Educator
Barnett, Orlando Para Educator
Bateman, Harold Attendance Coach
Beadle, Mary Ann Para Special Ed Level 3
Beadle, Roberta Para Educator
Berryhill, Norma Para Educator
Blanchard, Melissa S World Language Teacher
Booth, Cara Custodian
Borcher, Catherine Professional Secretary 10.5 Months
Bosco, Catherine Associate Principal
Boyjisky, Melodie Para Educator
Bryant, Kelli FNS Cashier
Buckley, Shannon Math Teacher
Byrne, Elaine Professional Secretary 12 Months
Carter-Fischlein, Sandra Para Educator
Cassatt, Viola Para Educator
Chelf, Jay Principal
Childe, Cindra Para Educator
Christian, Carol Special Education Teacher
Christian, Elizabeth Language Arts Teacher
Conner, Jacob Industrial Technology Teacher
Covey, Dawn Para Educator
Cozzens, Terra Professional Secretary 12 Months
Crandall, James Math Teacher
Crecelius, Amanda Special Ed Teacher Level 2
Darland, Douglas Science Teacher
DeMars Noel, Nikki Diversion Coach
Dietz, Jeffrey Business Teacher
Dodd, Angela Para Educator
Epping, Mary Language Arts Teacher
Figg, Lynn Industrial Technology Teacher
Foley-Sharp, Kimberly Media Specialist
Foslien, Kathy Jeanne Special Ed Teacher Level 3
Frank, Karri Special Education Teacher
Gibbs, Patty Counselor
Gonzalez, Ruben Para Educator
Gray, Constance Special Ed Teacher Level 2
Grimesey, Sarah Language Arts Teacher
Gunn, Kevin Art Teacher
Guzzo, Pamela School Nurse
Hall, Christopher Social Studies Teacher
Hamerlinck, Teri Professional Secretary 12 Months
Hartley, Elizabeth Para Educator
Hedgecock, Paul Custodian
Heneghan, Marissa Language Arts Teacher
Herington, Diann Math Teacher
Hester-Moore, Jami Work Experience Liaison
Hnytka, Stacey Physical Education Teacher
Hoeppner, Matthew Student Support Liaison: Gear Up
Holle, Tyler Physical Education Teacher
Howe, John Language Arts Teacher
Huch, Debra Professional Secretary 12 Months
Humes, Glen Para Educator
Hunter, Samuel Math Teacher
Ingle, Karolyn World Language Teacher
Jager, Monica World Language Teacher
Jensen, Denise Lead Custodian
Jones, Dylan Special Education Teacher
Josund, William Social Studies Teacher
Keibler, Conrad Counselor
Keith Jr, John Special Education Teacher
Kienzler, Monalisa Food Service Manager Three
Kingsley, Kimberly Para Educator
Knapper, Ronald Talented and Gifted Teacher
Kramer, Keri Juvenile Court Liaison
Kraus, Jonathan Science Teacher
Krusey, Brandon Special Education Teacher
Krusey, Jessica Family/Consumer Science Teacher
Krzyaniak, Alecia Special Education Teacher
Lacorte, Leslie Language Arts Teacher
Lemburg, Lori FNS Cashier
Leonard, Craig Senior High Head Custodian
Licht, Katherine Counselor
Lillyblade, Carol FNS Cook
Livingston, Gregory ROTC Teacher
Long, Rita Custodian
Long, Robert (Tyson) Special Education Teacher
Lowe, Morgan FNS Worker
Lucas, Kathryn A Physical Education Teacher
Lyons, Adam Special Education Teacher
Markham, Christopher Para Educator
Martin, Lee Campus Supervisor
Matheis, Mark Social Studies Teacher
McCreery, Kyle Social Studies Teacher
McCreery, Laura Science Teacher
McDowell, Andrea Nicole Para Educator
McGauley, Andrea Special Education Teacher
McKune, Dianna Para Educator
McLaughlin, Kelly World Language Teacher
Mickelson, Michael Math Teacher
Miller Powers, Cindy Custodian
Moore Jr, Ruben Campus Supervisor
Morris, Jake Special Education Teacher
Mortiboy-Laird, Darcia Counselor
Mosher, John Custodian
Mosier, Jeremy Athletic Director
Newkirk, Angela Para Educator
Newman, Allison Social Studies Teacher
Noack, Leann Special Education Teacher
O’Brien, Meghan FNS Worker
O’Brien, Michele Art Teacher
Orfitelli, Michael Associate Principal
Ottesen, Michele Instrumental Music Teacher
Pattschull, John Special Education Teacher
Patzner, Chad Math Teacher
Paulson, Philip Science Teacher
Peekenschneider, Craig Student Built Home Teacher
Peisch, Sandra FNS Worker
Petersen, Kari Special Education Teacher
Pillard, Jacob Social Studies Teacher
Pitz, Paul World Language Teacher
Price, Kathlynn Math Teacher
Query, Patrick Special Education Teacher
Quick, Jimmy Brian Police Liaison
Reaves, Angela Language Arts Teacher
Rednour, Debbie Food Service Manager One
Reed, Evalyn Para Educator
Rietz, Arron Language Arts Teacher
Riewerts, Ryan Vocal Music Teacher
Roberts, Ryan Special Education Teacher
Ross, Arron Language Arts Teacher
Rowland, Desiree Science Teacher
Ruud, Kelly Kindergarten Teacher
Sadd, Debra Para Educator
Sarvestaney, Lisa Science Teacher
Schaeffer, David Art Teacher
Schenck, Evan Social Studies Teacher
Schlegel, Steven Science Teacher
Schlue, Helen FNS Cook
Schlue, Leslie Special Education Teacher
Schmalfeldt, Rebecca FNS Worker
Schmid, Stephanie Math Teacher
Schwerdtfeger, Shelbi FNS Worker
Shell, Akeia FNS Cashier
Shovlain, James (David) Associate Principal
Skaja, Amy FNS Cashier
Stecklein, Allie Math Teacher
Stewart, Lagina Custodian
Stirk, Kathleen FNS Worker
Stirling, Kaci Instrumental Music Teacher
Terronez, Anthony Physical Education Teacher
Tharp, Rachel Math Teacher
Tracy, Shelb Para Educator
Traylor, Ashley Special Education Teacher
Trowers, Jordan Para Educator
Tupper, Jodi Special Education Teacher
Utterback, Kristi FNS Cashier
Van Hulle, Michael Spanish Teacher
VanKeulen, Robin Para Educator
Verdon, Stephen Business Teacher
Vesey, Ayola Math Teacher
Voss, Adam Math Teacher
Wachal, Cory Physical Education Teacher
Walker, Nicholas At Risk Interventionist
Wallace, Tina World Language Teacher
Walton, Linda Professional Secretary 10.5 Months
Watts, Bonnie Para Educator
Williams, Brianna Physical Education Teacher
Wine, Amy School Social Worker
Woods, Beverly Para Educator
Wyers, Astrid Head Cook
Yates, Andrea Custodian
Ziesmer, Daniel Industrial Technology Teacher